Artikelfilter

Här hittar du exempel på lösningar för fjärrkommunikation. Välj filter nedan.

Välj filter

Muhammed

icon

Muhammed är 64 år. Han har en medfödd grav hörselskada och använder svenskt teckenspråk. Men Muhammed har också en måttlig utvecklingsstörning som gör det svårare för honom att använda hjälpmedel för fjärrkommunikation.

   

 

 Person

 

Muhammed kom till Sverige vid 20 års ålder. Han har svårt att berätta om sin barndom och skolgång, han har en och ett begränsat teckenförråd. Muhammed har mycket svag litteracitet i svenska. Detta trots att han deltagit i undervisning för SFI/TFI.

Muhammed har eget boende utan stödinsatser och har ingen elektronik påslagen i hemmet mer än under korta stunder, vilket gjort att bildtelefon/videokommunikation inte fungerat som fjärrkommunikationshjälpmedel. Muhammed har stark motvilja till att teckna abonnemang, vare sig det är internetabonnemang, abonnemang för mobiltelefoni eller prenumerationer etc. där han inte kan se att faktiska pengar betalas utan dras från ett konto med autogiro. Muhammed vill betala kontant.

Muhammed har behov av att kunna kommunicera med sin arbetsledare på daglig verksamhet, med sin kusin som finns som enda närstående i Sverige och med vissa kontakter inom Hälso- och sjukvård.

I fysiska möten med icke teckenspråkiga personer använder Muhammed bildstöd om det tillhandahålls av personal inom daglig verksamhet eller inom Hälso- och sjukvården som ett alternativ när inte teckenspråkstolk beställts och finns närvarande.

  

 

 Lösning och anpassning

 

Mohammed använder Handi i en Android mobiltelefon med färdiga basmeddelanden. Muhammed har själv valt ett antal sms som han vill kunna skicka och valt en bild som representerar dessa skrivna fraser.

SMS-funktionen finns som grundfunktion i Handi, men behöver anpassas utifrån individuella behov och bilderna väljs med fördel av personen själv för att undvika missuppfattningar om vad bilden står för och vilket sms den representerar.

Exempel:
SMS: Jag är sjuk. jagarsjuk

Muhammed har ett kontantkort som fylls på när potten är slut. Det blir tydligt för Muhammed hur mycket han betalar för att använda mobiltelefonen.

Han har en rutin för batteriladdning av mobiltelefonen i form av bildstödsschema hemma på väggen.

Kontakterna är inlagda med foton så att Muhammed kan välja rätt mottagare. Information har givits till de kontakter som lagts in i mobilen så att de svarar i den form och på det sätt som gör det möjligt för Muhammed att förstå svaret.

  

 

Användning

 

Muhammed väljer den kontakt han vill skicka ett sms till i ”kontakter” genom att klicka på fotot av personen, han väljer sedan det inlagda basmeddelande han vill skicka genom att välja Pictogrambild för detta meddelande.

Mottagaren får sms:et i vanlig form av ett textmeddelande och kan svara till Muhammed med överenskomna ord, exempelvis, OK, Ja o Nej. Andra överenskomna ord genererar en pictogrambild, vilket är det sätt som används om personen vill ställa en fråga till Muhammed, exempelvis;

”Du hemma?” Vilket genererar bilderna  du hem ?

    

 

 Produkter och tjänster

 
 

 

Bild-SMS är en inställning som gör att man kan skriva och läsa SMS med bilder.

Bild-SMS bygger på att den som vill skicka eller ta emot bildmeddelande har aktuella symboler i sin Handi. Det som skickas och tas emot är alltid vanliga textmeddelanden.

Detta medför att bild-SMS kan skickas till vilken mobiltelefon som helst och där visas som ett vanligt textmeddelande. Det innebär också att man kan hantera olika symbolsystem. En symbol kan skickas som en men visas som Pictogram i mottagarens Handi.

Inställningarna görs i Handi under Inställningar|SMS|Skriv meddelande och under Inställningar|SMS|Skriv meddelande.

Mer information hittar du på : https://www.abilia.com/sv/produkt/handi-5-sw

 

 

   

  

   

Ladda ner

 Pdf

Muhammed - pdf för utskrift

Personen i detta exemplet heter något annat i verkligheten och bilden är en exempelbild, inte ett foto på den faktiska personen.